Diagnostyka boreliozy vol. 1

W maju w laboratorium PANgen obowiązują promocyjne ceny na badania w kierunku boreliozy!
Przeciwciała IgG met. ELISA – 55zł -> 49,50 zł
Przeciwciała IgM met. ELISA – 55zł -> 49,50 zł
Przeciwciała IgG met. Western-Blot – 135zł -> 121,50 zł
Przeciwciała IgM met. Western-Blot – 135zł -> 121,50 zł
Badania dostępne na naszej stronie internetowej: https://www.pangen.pl/sklep/

Przeciwciała to cząsteczki, które biorą udział w odpowiedzi immunologicznej organizmu na toczącą się infekcję. Organizm wytwarza specyficzne przeciwciała przeciwko patogenom dostającym się do komórek pacjenta.
W pierwszej kolejności wytwarzane zostają przeciwciała klasy IgM, które w przypadku bakterii Borrelia burgdorferi pojawiają się około 2-4 tygodnia od momentu wniknięcia tego drobnoustroju do organizmu i utrzymują się w organizmie około pół roku. Za długoterminową odporność odpowiadają przeciwciała z klasy IgG, które w przypadku bakterii Borrelia burgdorferi wykrywa się po upływie co najmniej miesiąca, a z większym prawdopodobieństwem po 6 – 8 tygodniach, a największy poziom uzyskują po około 4-6 miesiącach od ekspozycji.
W laboratorium PANgen wykonujemy badania służące detekcji przeciwciał przeciw krętkom Borrelia burgdorferi w klasie IgM lub IgG metodą ELISA. Badania te najczęściej wykonuje się równocześnie, ponieważ zestawienie obu tych poziomów oraz ponowne badanie (które obrazuje ich zmiany w czasie) umożliwia skuteczną ocenę etapu zakażenia oraz określenie jak dawno do niego doszło.
Metoda ELISA wykazuje się wysoką czułością, co z wysokim prawdopodobieństwem wyklucza infekcję w przypadku wyników ujemnych. W przypadku wyników dodatnich zaleca się potwierdzenie diagnozy za pomocą metody Western-Blot.
Badanie metodą Western-Blot w porównaniu z ELISA wykazuje się wyższą specyficznością do bakterii z rodziny Borrelia burgdorferi. W związku z tym badanie to najczęściej wykonywane jest w przypadku dodatnich lub wątpliwych wyników uzyskanych metodą ELISA i umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy.
Materiał do badań – krew żylna.